Eterna oznacza wieczność, brak ograniczeń i wolność z tego płynącą. Dziś firma jest synonimem trwałości i wyjątkowej precyzji wykonania. Szwajcarska marka Eterna to owoc wyjątkowej współpracy dwóch niezwykłych mężczyzn. 7 listopada 1856 roku młody lekarz, Joseph Girard oraz jego wspólnik, nauczyciel Urs Schild, postanowili wykorzystać okazję, którą był ogromny rozwój zegarmistrzostwa. Znaleziona przez znajomych luka na rynku dostępności mechanizmów zegarowych sprawiła, że Joseph i Urs założyli swoją manufakturę – “Dr. Girard & Schild”. Produkowane przez nich wyroby szybko zwróciły na siebie uwagę doświadczonych zegarmistrzów, którzy chętnie nawiązywali współprace z młodymi producentami. Dziś Eterna jest jedną z niewielu firm, która nieustannie produkuje własne mechanizmy, stale je ulepszając.
ETERNA
Filtry i sortowanie
Cena
-
Sortowanie
-
No products found
Eterna, czyli bogactwo innowacji
Firma zasłynęła swoim nietypowym na początek XX wieku wyrobem. W 1908 roku Eterna zaprezentowała światu pierwszy zegarek naręczny z budzikiem. Nowatorski projekt wzbudził wiele emocji i nadał marce futurystycznego charakteru. Nietypowe logo Eterny jest symbolem pionierstwa technicznego marki. Pięć kropek symbolizuje pięć kulek o miniturowej średnicy, umieszczonych w łożysku dla zamocowania wahnika automatycznego naciągu. Dzięki temu rozwiązaniu Eterna niemal zupełnie zniwelowała występowanie zwiększonego tarcia, minimalizując tym eksploatację elementów układu. Wprowadzone zmiany okazały się krokiem milowym na trasie rozwoju zegarmistrzostwa i to właśnie mikroskopijne kulki w łożysku zapisały Eternę na kartach historii. Stało się to za sprawą wyprodukowanego w 1948 roku pierwszego zegarka naręcznego z nowością w działaniu. Innowacyjny, kulkowy czasomierz z mechanizmem automatycznym Eterna-Matic (później w najcieńszej, ulepszonej wersji Eterna-Matic 3000) otworzył marce drzwi do powszechnej świadomości konsumentów. Najlepsze cechy udanej kolekcji przeniesiono do modeli następnych linii.
Eterna Kontiki – zegarek do zadań specjalnych
W 1947 roku podróżnik i archeolog Thor Heyerdahl wraz ze swoją załogą udał się w podróż mającą rozwikłać spory względem zasiedlenia i rozwoju wysp Polinezji. Wszyscy uczestnicy eskapady płynąc na tratwie przez Pacyfik, posługiwali się specjalnie wykonanymi zegarkami szwajcarskiej marki. Wierność Eternie ukoronowana została nazwaniem czasomierzy Kon Tiki, od imienia boga słońca wyznawanego przez Inków. Podróżnicy wprowadzili kolekcję nie tylko w świat niebezpiecznych przygód i wielkich odkryć, ale także udowodnili, że zegarek świetnie sprawdza się w nawet najbardziej wymagających warunkach. Po tym niezwykłym wydarzeniu wyroby stały się symbolem odwagi, determinacji i wyjątkowej trwałości. Dziś czasomierze z tej linii występują w wersji damskiej i męskiej – zegarki damskie dostępne są z tarczami o kalibrach 36 i 38 mm, z kolei Kon-Tiki męskie w rozmiarze 42 i 44 mm. W zależności od modelu z kolekcji, zegarki wyposażone zostały w koperty wykonane ze stali nierdzewnej lub szczotkowanego brązu, obrotowe lunety z ceramicznymi pierścieniami, datowniki oraz mechanizmy odmierzające godzinę, minuty i sekundy. Zamontowane nad tarczą szafirowe szkiełko jest antyrefleksyjne, dzięki czemu odczyt danych jest możliwy pod każdym kątem. Dodatkowo całość jest odporna na zarysowania, negatywne działanie warunków atmosferycznych, a kwarcowy mechanizm wyposażony został w wynalezione przez markę zegarowe łożysko kulkowe. Podziw dla kombinacji szerokiej gamy komplikacji i nadanych właściwości na stałe zagościł nie tylko w sercach pracowników, ale także wieloletnich fanów i koneserów twórczości Eterny.
W późniejszych latach, podczas światowego kryzysu kwarcowego został zaprezentowany model Eterna Royal Quartz Kon Tiki, który szybko zaspokoił zapotrzebowanie na egzemplarze ze sportowej kolekcji.
Eterna-Matic Golden Heart
Eterna-Matic Golden Heart to romantyczna i elegancka propozycja kierowana do kobiet. Niewielki kaliber pięknie prezentował się na delikatnych damskich nadgarstkach. Zaprezentowana w 1958 roku kolekcja szybko przeszła do historii, dzięki użyciu ówcześnie najmniejszego mechanizmu z automatycznym naciągiem. Złoty, miniaturowy zegarek idealnie nadawał się do codziennego użytku. Kryształowy tył koperty umożliwiał podziwianie pracy skomplikowanego układu, w którym wyróżniał się wykonanym ze złota wahnikiem. Zabieg ten sprawił, iż każdy damski zegarek Golden Heart stanowił połączenie mechanicznego geniuszu z niezwykłą i ekskluzywną ekstrawagancją. W celu urozmaicenia oferty, Eterna zaproponowała różne bransoletki dopasowane do niewielkiej i okrągłej koperty. Model przypadł do gustu największym gwizdom kina, wśród których najjaśniej błyszczały Brigitte Bardot i Gina Lollobrigida. W 2016 roku, z okazji 160-lecia istnienia Eterny, marka na moment wznowiła produkcję kultowej kolekcji Golden Heart, tworząc limitowaną edycję zegarków. Niewielki nakład 160 sztuk sprawił, że dziś są one bezcenne.
Pod koniec lat 60 XX w. firma rozpoczęła swoje działania związane z miniaturyzacją wyrobów, a połączenie tego z wypracowanymi mechanizmami kwarcowymi zaowocowało pobiciem rekordu wszech czasów. W 1979 r. powstał model Eterna Linea Quartz Squelette o grubości ok. 1,6 mm. Po ogromnym sukcesie tego eksperymentu, marka poszła o krok dalej i w 1980 roku poprawiła ustanowiony przez siebie rekord. Nowy najcieńszy zegarek – Linea Museum – charakteryzował się grubością koperty 0,98 mm. Dzięki temu osiągnięciu marka przypieczętowała swoją innowacyjność uzyskując nagrodę Grand Prix Triomphe de l’Excellence Européenne.
Porsche Design Indicator
W 1995 roku szwajcarska marka Eterna została wykupiona przez Porsche Design, stając się tym samym częścią wielkiego koncernu przemysłowego. Współpraca pomiędzy markami zaowocowała niezwykłym projektem, jakim był Porsche Design Indicator. Stworzony w 2004 roku czasomierz okazał się niezawodny i do dziś stanowi najdroższy model w historii Eterny. Zegarkowy mechanizm wewnętrzny bazuje na układzie ETA standard, jednak całość została wzbogacona o 400 nowych części. Tył koperty wyposażony został w szafirowe szkiełko, przez które można podziwiać pracę automatycznego, tytanowego wirnika. Mimo że dodanie złota na wahniku miało na celu podwyższenie wagi mechanizmu oraz zwiększenie wyważenia to należy przyznać – rotor pięknie prezentuje się w tej bogatszej wersji. Na okalającej tarczę kopercie zamocowano duże przyciski i sporych rozmiarów koronkę, których obsługa możliwa jest nawet w rękawiczkach. Do dziś producent mechanizmów i zegarków Eterna nie dopuścił tego modelu do seryjnej produkcji, dlatego jest on jednym z najbardziej pożądanych czasomierzy pochodzących z linii produkcyjnej Porsche Design. Indicator wciąż jest ręcznie produkowany na zamówienie, jednak w niezwykle małym nakładzie, od 2 do 4 egzemplarzy rocznie.
Znajdująca się w Grenchen Eterna do dziś zrzesza w sobie najlepszych rzemieślników, utrwalając swój geniusz w sercach pracowników marki. Każdy z zegarków Eterny jest symbolem niezłomności i dążenia do doskonałości, do której przybliżają postępujące innowacje. Szwajcarska firma jest autorem wielu niezawodnych rozwiązań oraz zdobywcą niezwykłych nagród. Precyzja i technika wykonania wszystkich wyrobów raz na zawsze poszerzyły granice projektowania zegarków. Zapraszamy do zapoznania się z niezwykłą kolekcją Eterna, by odkryć stojącą za nią wyjątkowość.
Chcesz obejrzeć zegarek?
Odwiedź nas w showroomie!
Masz pytania? Chcesz porozmawiać? Chętnie pomożemy! Pozostaw kontakt lub zadzwoń do nas.