Koszyk 0 - 0zł
 - 
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Russian
 - 
ru
Spanish
 - 
es
Polish
 - 
pl
  • Co warto wiedzieć o zegarku z rezerwą chodu?

    Chociaż każdy z nas ma aktualnie przy sobie smartfona i w każdej chwili może sprawdzić godzinę, wciąż nie brakuje miłośników tradycyjnego zegarmistrzostwa. Dostępne są między innymi zegarki z rezerwą chodu. Ale co właściwie oznacza ten termin? Co warto wiedzieć, wybierając zegarek z rezerwą chodu? W tym artykule skupię się właśnie na tej kwestii. 

    Jak działa rezerwa chodu?

    Zegarki mechaniczne w pewnym sensie żyją w symbiozie ze swoimi użytkownikami. Wszystkie modele mechaniczne, niezależnie od tego, czy są wyposażone w mechanizm z naciągiem automatycznym, czy ręcznym, są napędzane przez główną sprężynę. Ta sprężyna, umieszczona w bębnie, gromadzi energię podczas nakręcania. Kiedy sprężyna jest w pełni nakręcona, ciasno się zwija, magazynując energię, która następnie jest stopniowo uwalniana w miarę rozwijania się sprężyny. Proces ten dostarcza stałą energię do poruszania kół, wskazówek, zmiany daty oraz innych funkcji zegarka.

    Rezerwa chodu odnosi się do ilości czasu, przez jaki zegarek może działać od momentu pełnego nakręcenia sprężyny do chwili, gdy całkowicie się odwinie i zegarek przestanie działać. Długość sprężyny głównej ma bezpośredni wpływ na długość rezerwy chodu. Im dłuższa sprężyna, tym większa rezerwa chodu, co oznacza, że zegarek może działać dłużej bez konieczności ponownego nakręcania. Dodatkowo dłuższa sprężyna pomaga redukować drgania (zmniejszenie z 28 800 A/h na 25 200 A/h), co obniża zapotrzebowanie na energię.

    Niektóre zegarki męskie i damskie wyposażone są w dwa bębny i sprężyny, co umożliwia jeszcze dłuższą rezerwę chodu. Dzięki temu rozwiązaniu, czasomierze mogą działać przez kilka dni bez potrzeby ponownego nakręcania.

    Zegarki mechaniczne ręczne i automatyczne 

    Zegarki automatyczne korzystają z ruchu nadgarstka użytkownika do napędzania balansu, który z kolei zasila sprężynę. W praktyce oznacza to, że noszenie zegarka automatycznego regularnie zapewnia stałe nakręcanie sprężyny. Typowa rezerwa chodu w zegarkach automatycznych wynosi od 36 do 48 godzin, choć niektóre modele, takie jak te produkowane przez Longines, mogą oferować nawet 64 godziny rezerwy chodu. Dzięki temu użytkownik może zdjąć zegarek na dzień lub dwa, a po ponownym założeniu, czasomierz nadal będzie działał bez potrzeby ustawiania godziny. W przypadku Audemars Piguet standardem jest ok. 40-godzinna rezerwa chodu.

    Z kolei zegarki z naciągiem ręcznym wymagają regularnego nakręcania za pomocą koronki. Choć ich rezerwa chodu bywa nieco dłuższa niż w przypadku zegarków automatycznych, to wciąż konieczne jest regularne nakręcanie, aby zapewnić ciągłe działanie. Właściciel takiego zegarka musi pamiętać o regularnym nakręcaniu, aby uniknąć sytuacji, w której zegarek zatrzyma się z powodu wyczerpania energii sprężyny.

    Wskaźniki rezerwy chodu

    Wskaźnik rezerwy chodu pojawia się w wielu modelach np. marki Hublot. Zegarek z takim wskaźnikiem informuje, ile energii zostało jeszcze w głównej sprężynie. Dzięki temu możesz monitorować, jak długo będzie działał bez konieczności ponownego nakręcania. Wiele zegarków mechanicznych jest wyposażonych we wskaźnik rezerwy chodu, który stanowi nie tylko praktyczne, ale i estetyczne uzupełnienie tarczy. Wskaźnik ten informuje użytkownika o ilości pozostałej energii w głównej sprężynie, co pozwala na monitorowanie, jak długo zegarek będzie działał bez konieczności ponownego nakręcania. Sposób prezentacji rezerwy chodu może się różnić w zależności od modelu zegarka. 

    Najczęściej spotykanym rodzajem wskaźnika jest strzałkowy, który wskazuje liczby na łukowatym wycięciu. Inne popularne formy to wskaźniki liniowe oraz „góra/dół”. Niektóre modele oferują kolorowy wskaźnik, który z niebieskiego zmienia się na czerwony, sygnalizując niski poziom energii. Są też zegarki, które wykorzystują symbole „+” i „–” do oznaczania poziomu naładowania sprężyny.

    Dla wielu miłośników zegarków wskaźnik rezerwy chodu jest ceniony nie tylko za swoją funkcjonalność, ale także za elegancję i oryginalność designu. Chociaż czasomierz nie jest aktualnie jedynym sposobem, aby kontrolować czas, wciąż nie brakuje miłośników tradycji zegarmistrzowskiej.

    Chcesz obejrzeć zegarek?
    Odwiedź nas w showroomie!

    umów spotkanie

    Masz pytania? Chcesz porozmawiać? Chętnie pomożemy! Pozostaw kontakt lub zadzwoń do nas.

      Umów spotkanie