Czy dobry zegarek można wliczyć w koszty uzyskania przychodów? Okazuje się, że tak! Skarbówka wydała pozytywną decyzję w sprawie prawnika, który chciał wrzucić zegarek w koszty prowadzenia kancelarii. Warto więc ubiegać się o wliczenie zegarka w koszty uzyskania przychodu – o ile potrafisz uzasadnić, że potrzebujesz go w pracy.
Czy zegarki męskie i damskie mogą być nie tylko praktycznym gadżetem, ale też narzędziem pracy? W niektórych przypadkach tak. O interpretację wystąpił do skarbówki adwokat, prowadzący jednoosobową kancelarię. Decyzja była pozytywna, ponieważ fiskus stwierdził, że zegarek jest mu potrzebny do wykonywania obowiązków. Dlaczego?
Adwokat kupił mechaniczny zegarek z chronografem za ponad 5 tysięcy złotych. Chęć wrzucenia go w koszty firmy uzasadnił koniecznością mierzenia czasu podczas pracy. Adwokat podkreślił, że musi mierzyć czas z dokładnością do kilku minut, ponieważ bez dokładnych pomiarów, może nie otrzymać wynagrodzenia. Wybór mechanicznego zegarka był uzasadniony koniecznością wyposażenia w chronograf, umożliwiający mierzenie czasu. Chronografy są dostępne wyłącznie w zegarkach mechanicznych, ze względu na stopień zaawansowania mechanizmu.
Teoretycznie, można zastąpić zegarek laptopem lub telefonem. Adwokat zajmuje się jednak również prowadzeniem spraw karnych i podczas prowadzenia spotkań z klientami nie zawsze może mieć przy sobie urządzenia elektroniczne. Podobna sytuacja pojawia się podczas pracy w kancelariach tajnych, gdzie niejawne informacje są szczególnie chronione.
Zegarek jest więc konieczny, aby kontrolować czas pracy, a oprócz tego pasuje do oficjalnego stroju, wymaganego u adwokata.
Wliczając zegarki damskie lub męskie w koszty firmy, trzeba jednak pamiętać o jednej podstawowej zasadzie: zegarek może być używany wyłącznie w pracy, a nie w czasie wolnym. To ograniczenie w praktyce jest jednak oczywiście trudne do skontrolowania.
O kosztach uzyskania przychodu szczegółowo mówią Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. (Dz. U. 1992 Nr 21 poz. 86) i Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350).
Nie ma jednej, ściśle ustalonej listy wydatków, które można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Najważniejsze jest, żeby koszty były:
Ten ostatni punkt daje pole do interpretacji, ponieważ ścisły związek z działalnością gospodarczą jest subiektywny. W kwestiach spornych, wiążąca jest decyzja skarbówki.
Każdy prawnik potrzebuje dobrego zegarka, który nie tylko pozwala mierzyć czas, ale też jest dopełnieniem eleganckiego, służbowego stroju. Jak się okazuje, jego zakup można wrzucić w koszty uzyskania przychodu, dlatego warto odwiedzić internetowy sklep z zegarkami i wybrać model, który sprawdzi się przy codziennych obowiązkach.
Masz pytania? Chcesz porozmawiać? Chętnie pomożemy! Pozostaw kontakt lub zadzwoń do nas.