Koszyk 0 - 0zł
 - 
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Russian
 - 
ru
Spanish
 - 
es
Polish
 - 
pl
 • Nie tylko wskazywanie godziny – przydatne funkcje zegarka

  Dawniej rola zegarka była czymś oczywistym – było to po prostu wskazywanie godziny. Obecnie czas można sprawdzić choćby za pomocą smartfona. Mimo rozwijającej się technologii, zegarki naręczne nie odeszły do lamusa i pozostały bliskie sercu wielu osób. Jednak i w tym obszarze zaszły spore zmiany. Obecnie coraz więcej osób ceni sobie wielozadaniowość i funkcjonalność, dlatego producenci idą z duchem czasu i prześcigają się w coraz to nowocześniejszych rozwiązaniach. Jest ich na tyle dużo, że ciężko odróżnić te przydatne od niepotrzebnych, które nie sprawdzają się w praktyce. W tym tekście przedstawimy kilka funkcji, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie zegarka.

  Popularne funkcje zegarka

  Jednym z najbardziej powszechnie stosowanych dodatków jest chronograf. To analogowy stoper, który można uruchomić za pomocą przycisku umieszczonego zwykle z boku koperty. Po jego naciśnięciu czasomierz zaczyna odliczać różne jednostki czasu. Mogą być to sekundy, ich dziesiętne części lub np. godziny. Zegarek wyposażony w chronograf może mieć dwie lub trzy dodatkowe subtarcze. Pierwsza z tarcz wskazuje zazwyczaj dziesiętne części sekundy, druga sekundy, a trzecia minuty. Wiele osób decyduje się na zegarek z chronografem nie tylko ze względu na jego właściwości użytkowe, ale także dzięki jego wyjątkowemu wyglądowi.

  Podziałka naniesiona na pierścień okalający kopertę to tachometr. W niektórych modelach można go spotkać umieszczonego wokół tarczy czasomierza. Jego głównymi funkcjami jest określanie średniej prędkości podanej w kilometrach lub milach na godzinę, z jaką dany obiekt porusza się na określonym dystansie. Połączenie tachometru z chronografem pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie czasomierza. Będzie on szczególnie przydatny dla osób uprawiających sport np. bieganie czy kolarstwo.

  Decydując się na zakup zegarka, warto wziąć pod uwagę to, czy jest on wyposażony w datownik. Jest to niezwykle przydatne i wygodne rozwiązanie pozwalające na kontrolę dni, miesięcy i w niektórych modelach lat. Wśród zegarków z datownikiem, wyróżnić można wskazujące tylko dzień i miesiąc, dzień miesiąca i dzień tygodnia lub z tzw. opcją Full Calendar, zawierającą dzień tygodnia, numer dnia tygodnia i miesiąc. Datownik idealnie sprawdzi się dla osób żyjących w ciągłym pośpiechu i chodzących z głową w chmurach, które często zapominają o ważnych datach lub mylą dni tygodnia.

  Opcja dual time obecna jest w zegarkach z dodatkowym wskazaniem czasu obowiązującego w innej strefie czasowej. To rozwiązanie dla osób, które z różnych powodów muszą być świadome, jaka jest godzina w innym miejscu na świecie. Dzięki temu nie ma konieczności odejmowania lub dodawania w pamięci kilku godzin. Producenci w celu pokazania drugiej strefy czasowej wykorzystują system 12-godzinny lub 24-godzinny. Opcja dual time może być zrealizowana w formie dodatkowej wskazówki lub dodatkowego okienka z tarczą.

  Niektóre zegarki wyposażone są w opcję alarmu. Ich cel jest taki sam jak w przypadku budzika, czyli informowanie za pomocą dźwięku o nadejściu określonej godziny. W tym przypadku rozładowany telefon nie będzie już stanowił problemu. Opcja ta sprawdzi u osób, którym zdarza się zapomnieć o wysłaniu ważnego maila czy kupieniu potrzebnego produktu w sklepie. Jest to jedna z popularniejszych obecnie funkcji, którą posiadają głównie zegarki elektroniczne.

  Branża zegarmistrzowska, mimo iż bazuje na tradycyjnej roli zegarków, nie pozostaje w tyle. Jest obecnie pewne, że nie dojdzie do zastąpienia ich przez smartfony. Spełniają bowiem nie tylko rolę funkcjonalną, ale też są elementem dopełniającym stylizację czy świadczącym o statusie materialnym. Decydując się na zegarek z dodatkowymi funkcjami, należy brać pod uwagę swoje osobiste potrzeby, ponieważ każda dodatkowa funkcja wpływa na jego wielkość, wygląd i docelową cenę.

  Chcesz obejrzeć zegarek?
  Odwiedź nas w showroomie!

  umów spotkanie

  Masz pytania? Chcesz porozmawiać? Chętnie pomożemy! Pozostaw kontakt lub zadzwoń do nas.

   Umów spotkanie