Koszyk 0 - 0zł
 - 
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Russian
 - 
ru
Spanish
 - 
es
Polish
 - 
pl
 • Zegarki dla początkujących

  Z początku temat zegarków może wydawać się dość przytłaczający. Czym różnią się od siebie różne mechanizmy, komplikacje? Jaki styl wybrać? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania i ułatwić wejście w świat czasomierzy.

  Mechaniczny czy kwarcowy ?

  Zacznijmy od mechanizmu zegarka. Do połowy XX wieku, wszystkie zegarki wyposażone były w mechanizm. Takie zegarki nie wymagają baterii, wśród tego typu zegarków wyróżniamy te nakręcane manualnie (hand-wound) oraz automatyczne (automatic). Te drugie nakręcają się podczas codziennych czynności, to ruch sprawia, że zegarek chodzi. 

  Pod koniec lat 50 XX wieku, marka SEIKO rozpoczęła prace nad prototypem zegarka kwarcowego, pierwszy powszechnie dostępny na rynku zegarek tego typu wszedł do produkcji dopiero dekadę później. Jak taki czasomierz działa?  W dużym uproszczeniu: bateria wywołuje drgania kryształu, które są przeliczane przez rezonator kwarcowy, dzięki czemu czasomierz wyświetla aktualną godzinę. Mamy więc do czynienia z połączeniem baterii i kryształu kwarcu. Zegarki kwarcowe cenione są za dokładność i wysoką praktyczność, jednak to właśnie klasyczny mechanizm będzie wyborem dla purysty. To, z jakim typem zegarka mamy do czynienia łatwo określić, obserwując ruchy wskazówek. Jeśli wskazówki poruszają się płynnie jest to zegarek z napędem mechanicznym, jeśli jednak wskazówki przeskakują z sekundy na sekundę, jest to znak, że mamy do czynienia z napędem kwarcowym. 

  Część producentów szczyci się produkcją swoich własnych mechanizmów, bez pozyskiwania ich z zewnętrznych manufaktur (np. Patek Philippe czy Rolex). Jednak wielu korzysta z usług producentów mechanizmów (np. ETA). Są też marki modyfikujące mechanizmy zakupione od zewnętrznych producentów. 

  Komplikacje zegarka. 

  Komplikacja to nic innego jak dodatkowa funkcja danego modelu. Pojęcie to odnosi się praktycznie wyłącznie do zegarków mechanicznych. Zazwyczaj dzielimy je na trzy podstawowe grupy;

  – komplikacje odmierzania czasu (Timing complications), do których zalicza się m.in.: stoper, chronograf, stoper z doganiającą wskazówką, stoper z niezależną wskazówką sekundową, stoper z przeskakującą wskazówką sekundową, itp.

  – komplikacje astronomiczne (Astronomical complications): kalendarz zwykły (prosty), roczny, wieczny, sekularny, wskazania faz księżyca, itp.

  – komplikacje dźwiękowe, wybijające (Striking complications): alarm, repetycja minutowa, kwadransowa, pół-kwadransowa, pięciominutowa, minutowa itp., itd.

  Czasem możemy spotkać się z pojęciem Wielkich komplikacji, wcale nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z dużym zegarkiem. Pojęcie Wielkich komplikacji odnosi się potocznie do zegarka z kilkoma funkcjami charakterystycznymi dla Wielkiego Zegarmistrzostwa. Do wielkich komplikacji zalicza się zegarek zawierający w sobie co najmniej trzy funkcje pochodzące po jednej z każdej z grup wymienionych powyżej. Wyróżnia się też komplikacje niewywodzące się bezpośrednio z nauki o pomiarze czasu (Nonhorological complications), są to m.in.: termometr, barometr, kompas, wysokościomierz, głębokościomierz, czy wskazanie poziomu naciągu sprężyny napędowej (Power reserve).

  Jaki styl wybrać?

  Zegarek to nie tylko jego mechanizm, to również a może przede wszystkim ozdoba, dodatek, który ma cieszyć oko. Do jednych będzie pasował zegarek sportowy, do innych garniturowy\elegancki w innych wypadkach sprawdzi się klasyczny. Jeśli chcemy by zegarek, ładnie prezentował się pod koszulą, powinniśmy zainteresować się modelami bardziej płaskimi i mniejszymi. Osoby z delikatnymi mniejszymi dłońmi zazwyczaj również powinny postawić na bardziej subtelne zegarki (np. Omega De Ville, Cartier Tank itd.). Zegarki sportowe są zazwyczaj większe i mniej subtelne.  Możemy tu wziąć pod lupę np. zegarki typu diver (wyróżniają się one swoją wodoszczelnością), GMT (posiadają dodatkową wskazówkę wykonującą pełen obrót w 24h), lub te nawiązujące do wyścigów samochodowych (np. TAG Heuer Monaco). Są też zegarki łączące elegancję ze sportem, wielu producentów takich jak Rolex czy Omega tworzy chronometry mające być płynnym przejściem z jednego stylu do drugiego. 

  Jak więc widać, zegarki to nie czarna magia. Podstawy potrzebne do świadomego zakupu, da się opanować w mig. Jeśli jednak wpis ten, dalej pozostawił jakieś wątpliwości, zachęcamy do odwiedzenia naszego salonu w Warszawie. Nasz zespół z przyjemnością doradzi jaki zegarek wybrać.

  Chcesz obejrzeć zegarek?
  Odwiedź nas w showroomie!

  umów spotkanie

  Masz pytania? Chcesz porozmawiać? Chętnie pomożemy! Pozostaw kontakt lub zadzwoń do nas.

   Umów spotkanie