Koszyk 0 - 0zł
 - 
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Russian
 - 
ru
Spanish
 - 
es
Polish
 - 
pl
 • Jak dbać o zegarek, żeby posłużył przez długie lata?

  Jak dbać o zegarek, żeby posłużył przez długie lata?

  Zegarek, zwłaszcza z górnej półki, jak Omega czy Rolex, nie jest tylko precyzyjnym narzędziem mierzącym czas. To wyjątkowe dzieło inżynierii, które może towarzyszyć nam przez całe życie, oczywiście, o ile będziemy dobrze o nie dbać. Dzisiaj zebraliśmy kilka kluczowych zasad, które pomogą zachować zegarek w doskonałym stanie przez wiele lat.

  Jak pielęgnować zegarek? Podstawowe zasady

  • Unikaj kontaktu z substancjami chemicznymi: bezpośredni kontakt z rozpuszczalnikami, detergentami, perfumami czy kosmetykami może uszkodzić bransoletę, kopertę lub uszczelki zegarka.
  • Unikaj ekstremalnych temperatur: najlepiej nie narażać zegarka na gwałtowne zmiany temperatur. Bezpieczny zakres temperatur, w których zegarek prawidłowo działa, różni się jednak w zależności od marki i modelu (zazwyczaj od ok. -20 do +60°C). Warto też pamiętać, że zegarek znajduje się przy skórze, dlatego temperatura zawsze jest nieco wyższa.
  • Pola magnetyczne: chociaż producenci dbają o coraz większą odporność zegarków na pola magnetyczne, może dojść do tzw. namagnesowania zegarka. Może się to zdarzyć np. po locie samolotem, pod wpływem kolumn głośnikowych czy kuchenek indukcyjnych.
  • Słona woda: wiele zegarków jakości premium zapewnia wodoszczelność pozwalającą nawet na nurkowanie. Po kąpieli w słonej wodzie warto opłukać zegarek pod bieżącą wodą, żeby pozbyć się soli i innych osadów.
  • Delikatna pielęgnacja: na co dzień wystarczy co jakiś czas przetrzeć zegarek miękką szmatką z mikrofibry.
  • Pasek ze skóry: jeśli zdecydujesz się na zegarek ze skórzanym paskiem, warto dobrze o niego zadbać. Żeby pasek jak najdłużej zachował doskonałą kondycję,  unikaj kontaktu z wodą, ekspozycji na słońce i tłustych substancji.
  • Nakręcanie zegarka: zegarków automatycznych nie trzeba nakręcać, o ile regularnie je nosisz, nakręcają się same, dzięki ruchom ręki przy codziennych czynnościach. Tradycyjne zegarki mechaniczne wymagają jednak nakręcania, zazwyczaj co ok. dwa dni. Zegarków z mechanizmem kwarcowym nie trzeba nakręcać: wystarczy co kilka lat wymienić baterię.
  • Serwis: warto przynajmniej raz na 3-4 lata odwiedzić serwis, żeby sprawdzić stan techniczny zegarka i konserwować mechanizm.

  Zakup zegarka dobrej marki to inwestycja – klasyczne modele zachowują wartość mimo upływu lat. W naszej ofercie dostępne są między innymi zegarki damskie Omega używane: sprawne, zadbane i pełnowartościowe. Jeśli będziesz dobrze konserwować swój zegarek, w przyszłości możesz sprzedać go w korzystnej cenie lub potraktować jak rodzinną pamiątkę.

  Częste błędy w konserwacji zegarków: jak ich uniknąć?

  Jednym z największych błędów, jaki można zrobić, jest zakładanie, że dobry zegarek będzie działał przez lata i wytrzyma praktycznie wszystko. Rzeczywiście zegarki marek premium są odporne na wiele szkodliwych czynników, często można w nich nurkować, uprawiać sport, wychodzić w ekstremalnych warunkach pogodowych. Mimo wszystko, jeśli już inwestujesz w zegarki męskie Rolex lub innej dobrej marki, warto potraktować je jak inwestycję i zadbać o stan techniczny.

  Częstym błędem jest oddawanie zegarka z wyższej półki przypadkowemu zegarmistrzowi. Na stronie producenta można znaleźć punkty, gdzie pracują wykwalifikowani, certyfikowani specjaliści. Zegarki bardzo często mają dodatkowe funkcje, takie jak datownik czy chronograf, dlatego ich mechanizmy są dość skomplikowane – nieumiejętny serwis i konserwacja mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

  Ważne jest też zapoznanie się z instrukcją obsługi. Brzmi to banalnie, ale wiele osób nie czuje potrzeby, żeby sprawdzić, jak dokładnie nakręcić zegarek, ustawić datę czy używać chronometru. W innym wypadku można nawet uszkodzić mechanizm. W przypadku marek premium, takich jak zegarki Longines, w razie wątpliwości warto odwiedzić stronę producenta: po wpisaniu konkretnego modelu zegarka możesz znaleźć wskazówki, jak obsługiwać i konserwować zegarek.

  Chcesz obejrzeć zegarek?
  Odwiedź nas w showroomie!

  umów spotkanie

  Masz pytania? Chcesz porozmawiać? Chętnie pomożemy! Pozostaw kontakt lub zadzwoń do nas.

   Umów spotkanie